Много от нас желаят да създадат и управляват собствен бизнес. Имаме мотивацията, идеите и желанието да стартираме нов проект, който да ни донесе професионални, личностни и финансови резултати. Но дали само това е достатъчно? За да създадем или да ръководим успешен бизнес, трябва да сме запознати с бизнес планирането и това как да работим с него. Нека разгледаме няколко важни аспекта, които ни показват защо всъщност бизнес планирането е ключово за създаването на успешна компания.
Нашите цели и визия дават само началото, важно е прецизното планиране.
В основата на целите ни често стои мотивацията да изградим компания лидер на пазара, чийто продуктите са предпочитани и се отличават от конкурентните. На първо място трябва да изясним целта си – какви са нашите личностни мотивации, каква е пазарната среда, как искаме да се позиционираме? За да я постигнем, трябва да я подкрепим с правилното планиране на действията по нейното изпълнение. Само така ще можем да постигнем резултати, на базата на които да измерим успеваемостта на проекта си.
Кои са основните стъпки в бизнес планирането и защо е важно да ги следваме?
Стъпвайки на нашата визия и анализа на пазара, трябва да разработим дългосрочен стратегически план. Той е изключително важен, защото ще ни помогне да открием слабите места и да разработим механизъм за тяхното преодоляване. Необходимо е да анализираме как промените в начина на живот в световен мащаб биха повлияли на нашата концепция. Съвсем актуален пример е промяната в агенциите с недвижимите имоти по време на пандемия. Те предложиха на клиентите си виртуални огледи, с което на практика позволиха на бизнеса да работи, дори когато клиентите са вкъщи.
Правилният анализ на пазара ще ни помогне да се адаптираме към промените.
Именно това се крие в основата на стратегическото бизнес планиране. Не бива да забравяме, че бизнесът трябва да отговаря на нуждите на потребителите, а те се променят постоянно. Трябва да бъдем готови да адаптираме продуктите и начина си на работа на актуалната пазарна ситуация.
Какво трябва да включва нашият маркетинг план?
Важно за бизнеса е разработването на конкретен маркетинг план. Той трябва да включва специфични действия по продукти, видове услуги, комуникация и брандинг. Всеки един от тези аспекти оказва влияние на бизнеса – първите две са това, което компанията предлага, а останалите поддържат нейния имидж. Всички те трябва да работят заедно, за да осигуряват задоволеност на настоящите и да привличат нови клиенти. В маркетинг плана трябва прецизно да се осигури плавен преход от преминаването от един проект към друг. Трябва да се стремим към истински и полезни иновации, тоест такива, които решават реални проблеми.
Брандът не бива да бъде компрометиран. Той осигурява имиджа ни.
Как да определим финансовата рамка?
Границите на финансовата рамка трябва да бъдат коректно дефинирани. Тя трябва да визуализира краткосрочните цели, ресурсите ни и идеите ни за инвестиции. Важно е да планираме реалистично очакваните приходи за периода, който разглеждаме. За тази цел трябва да разполагаме с добър финансист, имащ бизнес мислене.
Трябва да имаме реалистични, оптимални финансови очаквания.
Не трябва да имаме твърде ниски очаквания. Да, целейки се ниско винаги ще изпълняваме предвиденото, но така с времето ще бъдем изместени от конкурентите на пазара. Ако пък се стремим твърде високо, то тогава рискуваме да получим негативния ефект от непостигнатите цели. За да предвидим сигурния оптимум и да дефинираме целите си, трябва да калкулираме всичките си разходи и да предвидим провизии, които да гарантират стабилността на компанията ни в кризисни ситуации.
Бизнес планирането включва и подбора на правилните кадри.
Разширявайки компанията си, трябва да сме наясно с това от какви хора имаме нужда. Личностите, в които откриваме потенциал, ще търсят сами развитие. На тях ще можем да доверим изпълнението на задължения и микромениджмънта. Трябва да гледаме на тяхното допълнително обучение и усъвършенстване като на инвестиция.
За да оценим развитието си, трябва да можем да измерим успеха си.
Как да измерим успеваемостта на проекта си? За тази цел трябва да имаме не само финансови критерии за успех. Важно е да отчетем как са се развили продуктите и услугите ни, както и каква е позицията на бранда ни на пазара. Оценката на успеха трябва да включва анализиране на процесите в компанията, както и тяхното разписване и търсенето на възможности за тяхната оптимизация.
Дългосрочният стратегически план, конкретният маркетинг план и определянето на финансовата рамка са жизненоважни стъпки при правилното бизнес планиране. Те ни дават сигурност при взимането на продуктови, търговски и финансови решения и възможност на бизнеса ни да расте. Ако не планираме всички тези аспекти навреме, рискуваме да се сблъскаме с неуспех на твърде ранен етап. А кои са другите стъпки при изграждането на успешен бизнес?
За да научите за конкретните стъпки и да получите още много практически знания за бизнес планирането, точният курс за вас е „СТРАТЕГИЧЕСКО ПЛАНИРАНЕ НА БИЗНЕСА СЪС СНЕЖАНА СЕМОВА“